Tuesday, November 23, 2010

Polish-American Organisations Host Breakthrough International Conference

Jerzy Buzek i Grzegorz Schetyna z Młodą Polonią - from pangeapolska.org - more in English at pangealliance.org

Europa i Polska potrzebują takich inicjatyw jak dzisiejsze spotkanie młodych Polaków, aktywnie działających w swoich środowiskach, w różnych krajach świata – od Australii, przez Białoruś i Belgię po Stany Zjednoczone i Kanadę – powiedział szef Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek podczas seminarium „Młoda Polonia a Stary Kraj” zorganizowanego przez stowarzyszenie Pangea Polska we współpracy z Pracodawcami RP i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, które odbyło się w Warszawie w dniach 19-21 listopada 2010 r.



Cieszy mnie, że w jednym miejscu, na jednej sali, tutaj w Warszawie mogę spotkać młodych ludzi, którymi Polska może szczycić się w świecie. Razem pracujmy nad budowaniem wizerunku Polski nowoczesnej, która się zmienia, która jest dzisiaj liderem w Europie – mówił podczas spotkania Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Chętnie będę Was gościł  w polskim Parlamencie – dodał, zachęcając młodych uczestników do aktywnej współpracy z instytucjami publicznymi w kraju.

Otwierając konferencję, Marta Lefik – prezes Pangea Polska powiedziała: Jako ludzie młodzi mamy ambicję być ambasadorami naszego „starego” kraju. Chcielibyśmy poprzez aktywne oddziaływanie w naszych środowiskach budować nowy wizerunek Polski, co często wymaga przełamywania stereotypów. Chcemy reprezentować Polskę, jako kraj dynamicznie się zmieniający, kraj europejski z nowoczesną gospodarką, posiadający jednocześnie wyjątkową spuściznę dziedzictwa narodowego. W dalszej części swojego wystąpienia liderka Pangea Polska swoje słowa skierowała do uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli polskiego życia publicznego: Mamy ambicję stać się moderatorami dialogu pomiędzy Polakami w kraju a tymi, którzy z różnych względów zamieszkują inne kraje świata. Chcemy współtworzyć kapitał społeczny, który powinien stawać się naturalną przewagą konkurencyjną naszego kraju.

Chcemy, by młodzi polscy przedsiębiorcy na całym świecie korzystali z polskiego rozwoju gospodarczego i włączyli się w budowę nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności. Chcemy, by firmy tu w kraju, korzystały z dorobku intelektualnego i ekonomicznego Polaków pracujących za granicą. Ta synergia potrzebna jest nam wszystkim, potrzebna jest naszemu państwu – powiedział Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, kierując swoje słowa do młodych polonijnych przedsiębiorców biorących udział w seminarium, zachęcając do współpracy biznesowej.

Polska jest atrakcyjna, oferuje dzisiaj wyjątkową stablioność – zarówno gospodarczą jak i polityczną. Korzystajmy z tego produktu razem – powiedział Sławomir Majman, szef rządowej agencji inwestycyjnej, która była gospodarzem konferencji.

Otwierając drugi dzień seminarium minister Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera, mówił o wyzwaniach rozwojowych Polski w zmieniających się uwarunkowaniach demograficznych oraz o tworzeniu nowych warunków dla życia ludzi. „Podstawowym strumieniem dochodów dla rodzin powinna być bowiem praca” – powiedział Boni. Minister wskazał m.in. na potrzebę informatyzacji, zwiększanie nakładów finansowych przede wszystkim na nauki matematyczne, przyrodnicze i techniczne. Zaznaczył bardzo ważną rolę młodych ludzi, również tych żyjących dzisiaj poza krajem w tym modernizacyjnym procesie.

Podczas paneli dyskusyjnych, w których udział wzięli m. in. wiceministrowie: spraw zagranicznych Jan Borkowski, sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska, kultury Monika Smoleń i Gospodarki Rafał Baniak, dyskutowano o roli młodej Polonii w tworzeni i promowaniu polskiej kultury, sportu i gospodarki. Rozmawiano również o stworzeniu platformy stałej współpracy i komunikacji pomiędzy środowiskiem liderów polonijnych a krajowymi instytucjami publicznymi oraz uczestnikami życia gospodarczego w Polsce.
* * *
Seminarium zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Pangea Polska we współpracy z Pangea Alliance – organizacjami zajmującymi się promocją Polski i działalnością na rzecz Polonii oraz budowaniem wzajemnych relacji między krajem a młodą emigracją. Partnerami przedsięwzięcia były Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Pracodawcy RP i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W spotkaniu aktywnie uczestniczyli przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych: pomorskiej, katowickiej i wałbrzyskiej oraz przedstawiciele inwestorów zagranicznych obecnych w Polsce – m. in. Tesco, IBM, Metro Group oraz innych znaczących firm: PGNiG, TPSA, Trade Trans.

1 comment:

Joanna said...

Dziękuję za sprawozdanie Kiniu. Dobrze, że krąży w sieci, spotkania tego typu trzeba jak najszerzej rozpowszechniać!